İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

RENKLİ KİŞİLİĞE SAHİP DAVUTLU MÜTEVELLİSİ HASAN AKİFOĞLU ZİYARET EDİLDİ

06-04-2023

RENKLİ KİŞİLİĞE SAHİP DAVUTLU MÜTEVELLİSİ HASAN AKİFOĞLU ZİYARET EDİLDİ

 

“Ulu Çınarlara Vefa” projesi çerçevesinde, Faziletli Müftümüz Mustafa Trampa ile Müftü Yardımcımız Ahmet Hraloğlu, 17 mart 2023 tarihinde Cuma günü 1944 Davutlu doğumlu renkli kişiliğiyle bilinen Davutlu Mütevellisi Hasan Akifoğlu evinde ziyaret ettiler. 

Mütevelli Akifoğlu ziyaretten duyduğu memnuniyetini ve şükranları ifade ettikten sonra, macera dolu hayatından kesitler anlattı. Köyde başlayan hayatı, ardından Almanya’da devam etti. 1969 ile 2005 yılları arasında Almanya’da Kelsterbac’ta iplik fabrikasında işçi olarak çalıştıktan sonra, yeniden köyüne dönmüş ve köy mütevellisi olmuştur.

Almanya’da gençlik yıllarında futbol takımının kurulmasına ön ayak olmuş, kendisi de oyuncu olmuş daha sonra altı sene antrenörlük de yapmıştır. Daha sonra dernekçiliğe başlamıştır. İki yıl Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanlığı da yapmıştır. Müslüman Türklerinin yoğun yaşadığı  Kelsterbac bölgesinde ibadetlerini yerine getirecekleri bir camiye ihtiyaç duyulmuştur. Daha sonra Hasan Kaşifoğlu Fevzi Çakmak Camii’nin yapımında büyük rol oynamıştır. Kendisi şöyle ifade ediyor: “Biz ibadetlerimizi barakalarda yerine getiriyorduk, cemaat kalabalıklaştı, eski veran bir ev bulduk, onu satın aldık ve aramızda topladığımız parayla Fevzi Çakmak Camii’ni inşa ettik. İnşa edilen bu caminin içinde ibadetlerin yanında Kur’an Kursu da yapılıyordu. Milli ve dini hasletlerin korunması için çok güzel faaliyetler oluyordu. Çok güzel mücadele verdik. Güzel işler yaptık.” 

Hasan Akifoğlu köyüne kesin dönüş yapınca 2005’te mütevveli olmuş, günümüze kadar da hala mütevellilik görevini sürdürmektedir. Caminin tamir edilmesi ve ibadete açık kalması Mütevelli Akifoğlu sayesindedir. Olur olmaz sebeplerden karakola çekilmiş, tehdit edilmiş ama yılmadan büyük bir fedakarlıkla mücadelesini sürdürmüş ve hala sürdürmeye devam etmektedir.

Ziyaretin sonunda Müftümüz Mustafa Trampa Efendi’nin “İskeçe Camileri ve Mescitleri” kitabını hediye etti ve gösterdiği misafirperverliği için teşekkür ederek geri kalan ömründe sağlık ve afiyet diledi.