İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

ŞENTOP: HER ZAMAN BATI TRAKYA DAVASININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

15-04-2023

ŞENTOP: HER ZAMAN BATI TRAKYA DAVASININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Batı Trakya temasları kapsamında Batı Trakya’da çeşitli ziyaretlerde bulundu.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ve beraberindeki heyet, 14 Nisan 2023 Cuma günü Batı Trakya Gümülcine ve İskeçe illerinde temaslarda bulundu. TBMM Başkanı Şentop ve beraberindeki heyet, İskeçe ilindeki temaslarında Müftülüğümüzün düzenlediği  Koyunköy Çocuk ve Gençlik iftarına katıldı. Akabinde, TBMM Başkanı Şentop ve beraberinde gelen heyet, Müftümüz Mustafa Trampa ve kıymetli eşi Nadire Ömer Trampa, Müftü Yardımcımız Ahmet Hraloğlu, Müftülüğümüzün kadın ve erkek personeli, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık temsilcileri ve Yaka bölgesinde ikamet eden soydaşlar hep birlikte Koyunköy Camii’nde enderun usulü teravih namazını kıldılar.

Batı Trakyalı soydaşların sıkıntılarını yakından takip ettiklerine işaret eden Prof. Dr. Mustafa Şentop, her zaman Batı Trakya davasının takipçisi olacaklarını belirtti.

Şentop, Batı Trakya ziyareti kapsamında Gümülcine ziyaretinden sonra Müftümüz Mustafa Trampa’nın öncülüğünde düzenlenen yedinci Koyunköy Çocuk ve Gençlik iftarı programında yaptığı konuşmada, soydaşlarla oruç açmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyerek, "Sizlere vatan topraklarından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdim. Bugün ramazan ayının 23. günü, yani aslında başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş olan bu mübarek ayın sonuna yaklaştık. Ayrıca bin aydan daha hayırlı olduğu müjdelenen Kadir Gecesi’nin de gizlendiği günler içindeyiz." ifadelerini kullandı.

Şentop, Türkiye’de yaşanan depremlerden dolayı bu yıl ramazanı burukluk ve hüzün içinde geçirdiklerini dile getirdi.

Yapılan her iftar ve sahur depremzedeleri hatırladıklarını anlatan Şentop, şöyle devam etti:

"Türkiye’mizde yaşadığımız deprem felaketinde hayatını kaybeden on binlerce yurttaşımız için hissettiğimiz derin acı halen yüreklerimizi sızlatıyor. Ben esasen ramazan ayında birkaç kez deprem bölgesine gittim, hatta ilk iftarı da depremzede vatandaşlarımızla Hatay’da yaptım. Onların inancını, onların dirayetini yakından gördüm. Ancak şunu söylemeden geçemem, tüm depremzede vatandaşlarımız rahat içinde huzur ve selametle iskan edileceği kalıcı bir konuta ulaşmadan içimizdeki burukluk gitmeyecek, rahata eremeyeceğiz. İşte bunu gerçekleştirmek için de durmadan çalışacağız inşallah."

Şentop, Batı Trakyalı soydaşların ve Yunanistan hükümetinin sergilediği samimi destek ve yardımların önemini vurgulayarak, yardımlarından dolayı özellikle soydaşlara teşekkür etti.

Türkiye’nin tüm Yunan halkına da teşekkür ettiğini aktaran Şentop, "Zor günümüzde uzatılan bu yardım elini unutmayacağız. Türkiye’nin dostluğu kıymetlidir, muhafaza etmeye de değerdir. Biz de Yunanistan’da 28 Şubat gecesi meydana gelen ve 60’a yakın insanın ölümüne neden olan feci tren kazasının ardından, Yunan hükümeti ve halkıyla dayanışma içinde olduk. Bu vesileyle bir kez daha taziyelerimi iletiyorum." diye konuştu.

Yunanistan ile ilişkileri mevcut atmosferde olduğu gibi bundan sonra da olumlu gündem temelinde, samimi ve yapıcı bir diyalogla ilerletmeyi arzu ettiklerini vurgulayan Şentop, şunları kaydetti:

"Yunanistan ile ilişkilerimizdeki mevcut gidişatın, aramızda bir dostluk köprüsü olarak gördüğümüz azınlıklara olumlu şekilde yansımasını bekliyoruz. Biz bu konuda üzerimize düşeni zaten uzun süredir yapıyoruz. Türkiye’deki Rum-Ortodoks azınlığın durumunu iyileştirmek için son yıllarda önemli adımlar attık. Bu yapıcı adımlarımızın sizler için, Batı Trakya Türk Azınlığına mensup kıymetli kardeşlerimiz için de karşılık bulmasını beklememiz doğaldır. Yunanistan halkı ve hükümeti, son aylarda Türk halkına ne denli yakın durabileceğini en güzel ve en içten şekilde ortaya koymuştur. Bu samimi dostluk tezahürünün, siz soydaşlarımızın haklarının ilerletilmesine de tez zamanda olumlu etki etmesini umuyoruz. Türk Azınlığı olarak etnik kimliğinizin ifadesinde hür olabilmenizi, dini vecibelerinizi yerine getirirken Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye yaraşır düzeyde özgür olabilmenizi, eğitim alanında on yıllardır yaşadığınız sorunların artık çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz."

Batı Trakyalı soydaşların hak ve hukuku, özgürlükleri, mahrumiyet ve sıkıntılarını yakından takip ettiklerine işaret eden Şentop, her zaman Batı Trakya davasının takipçisi olacaklarını bildirdi.

Şentop, Yunanistan ile Türkiye arasında devam eden sorunlara rağmen olumlu bir ilişki tesis edilebileceğinin kanıtlandığının altını çizerek, mevcut sorunların uluslararası hukuk temelinde yapıcı bir diyalog yoluyla çözülmesini arzu ettiklerine vurgu yaptı.

Batı Trakyalı Müslüman Türk soydaşların Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin en önemli boyutunu oluşturduğuna dikkati çeken Şentop, "Türkiye’nin daima arkanızda duracağı bilinciyle, müreffeh bir geleceğe emin ve mağrur adımlarla yürümenizi temenni ediyoruz." dedi.

Şentop, İsrail’in Filistin’de yaptığı saldırılara da değinerek, "İsrail’in, Aksa’da huzur içinde ibadet etmekten başka amacı olmayan, bu mübarek ayı ihya etmeye çalışan Müslüman kardeşlerimize yönelik saldırıları esasen tüm Müslümanları hedef almaktadır. Maalesef uluslararası toplum yıllardır süregelen İsrail’in Filistin’de uluslararası hukuku ayaklar altına alan saldırılarını görmezden gelmektedir. İsrail de bunu bir yeşil ışık, bir izin olarak görmekte, ihlallerinin dozunu günden güne arttırmaktadır." ifadelerini kullandı.

Uluslararası toplumun İsrail’in Filistin’de uluslararası hukuku ayaklar altına alan saldırılarını görmezden geldiğini vurgulayan Şentop, Türkiye olarak Filistin’in yanında olduklarını, İsrail’in provokatif, meseleyi çözümsüzlüğe mahkum etmeyi amaçlayan tavrını kınadıklarını belirtti.

Şentop, gerek ikili gerek çok taraflı platformlarda konuyu gündeme getirmeye devam ettiklerini kaydederek, Mescid-i Aksa’nın statüsü ve kutsiyetinin ihlal edilmemesini beklediklerini söyledi.

Şentop’a ziyaretlerinde, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Müftümüz Mustafa Trampa, Gümülcine Müftüsü ve aynı zamanda Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Şerif, Müftü Yardımcımız Ahmet Hraloğlu, Müftülük personeli ve Batı Trakya Müslüman Türk temsilcileri eşlik etti.

Koyunköy Camii’nin bahçesinde Çocuk ve Gençlik iftarlarının yedincisi yapıldıktan sonra Koyunköy Kur’an Kursu hocaları TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindekiler kahve ve çay ikramında bulundular. Daha sonra, Emirgan Hamid-i Evvel Camii İmam Hatibi Alpcan Çelik ve Üsküdar Çinili Camii İmam Hatibi Dursun Şahin’in eşliğinde teravih namazı kılındı. Ardından Müftümüz Mustafa Trampa’nın makamına geçilerek burada bir süre görüşüldü. Müftümüz Trampa, Müftü Yardımcımız Ahmet Hraloğlu, Müftülük Personeli çalışmaları ve özellikler Ramazan faaliyetleri konusunda bilgiler verdiler. Son olarak, sahur yapmak üzere İskeçe türk Birliği lokaline geçildi. Sayın Şentop, İTB’de düzenlenen sahurdan sonra İskeçe’den ayrıldı. TBMM Başkanı Şentop’a eşlik eden Tekirdağ Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkanı Zeynep Şentop Şahin ise Müftümüz Trampa’nın eşi ve Batı Trakya Müslüman Türk Kadın temsilcileriyle bir süre görüşmeye devam etti.