İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

İskeçe’de Hatim Merasimleri Coşkuyla Devam Ediyor

06-04-2011

İskeçe’de Hatim Merasimleri Coşkuyla Devam Ediyor

 

İskeçe Müftülüğü’ne bağlı faaliyet gösteren Kuran Kursları’nın hatim merasimleri bu hafta Mustafçova Köyü Salıncak Mahalleasi Hatmi ile başladı.

3 Nisan Pazar günü yapılan hatim merasimi büyük bir kalabalığa sahne oldu.

Salıncak Mahallesi Kur’an Kursu Öğretmeni İlahiyatçı Yılmaz Mahmut öncülüğünde 12 çocuğun icra ettiği hatim merasimi güzel bir ortamda gerçekleştirildi. Hatim törenine katılan İskeçe Müftüsü Ahmet Mete mesaj yüklü konuşmasında şunları ifade etti:
“Evvela böyle muhteşem bir organizasyonu hazırlayan bütün köy halkını tebrik ediyorum. İskeçemizin böyle hoş bir köyünde bu tür güzel etkinlikleri ve duygulu anları bize yaşatan minik yavrularımıza ve onları yatiştiren öğretmenlerine teşekkür borçluyuz. Güzel şeyler yapmak bizim elimizde. İşte bu ve benzeri merasimler bizim her şeyi yapabileceğimizi gösteren açık bir kanıttır.Gençlerimiz öğretmenlere emanettir. İmam olsun öğretmen olsun farketmez. Herkes yavrularımızın en iyi yetişmesi için gayret sarfetmelidir.

Bizim temel üç unsurumuz var. Bunlar din, dil ve kültür’dür. Hatim merasimleri bize her üç unsuru da güzel bir şekliyle yaşatıyor. Bunlara vesile olan çocuklarımız ve onları yatiştiren öğretmenlerini teker teker kutluyorum. Bu sebepledir ki, bize düşen görev şartlar ne olursa olsun çocukların eğitimine önem vermeliyiz. Özellikle genç kızlarımızın eğitimine önem vermeliyiz. Çünkü bugün imkanlar çoğaldıkça bu işe fazla önem verdiğimizi söyleyemem. Bu noktaya hassasiyetle yaklaşmalıyız.

Toplum olarak en temel ihtiyacımız olan birlik ve beraberliğimize de sadık kalmalıyız. Buna her daima ihtiyacımız var. Bu birlikteliği sağlamak bizim elimizde bunu da unutmamanızı diliyorum ’’dedi.