İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

MÜFTÜ METE VEFATININ BİRİNCİ YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI

14-07-2023

MÜFTÜ METE VEFATININ BİRİNCİ YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI

 

Faziletli Müftümüz Mustafa Trampa’nın öncülüğünde, Müftülüğümüz tarafından Merhum Müftümüz Ahmet Mete’nin vefatının birinci yıl dönümünde anma programı düzenlendi. 

Müftülüğümüzün düzenlediği anma programına Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bir önceki dönem başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Batı Trakya Türk azınlığı temsilcileri ve çok sayıda soydaş katıldı. 

14 Temmuz 2022 tarihinde 57 yaşında hayata veda eden Merhum Müftümüz Ahmet Mete için İskeçe Aşağımahalle Çınar Camii’nde Mevlid-i Şerif okutuldu. Cuma namazı öncesi okutulan Mevlid’e çok sayıda soydaş katıldı. Cuma namazı sonrası ise halka etli pilav ve ayran ikram edildi. 

Akabinde, Merhum Müftü Mete için İskeçe Aşağımahalle Mezarlığındaki kabri başında tören yapıldı. Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından duayı Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif yaptı. 

Anma programı çerçevesinde ilk konuşmayı Müftümüz Mustafa Trampa yaptı. Merhum Müftü Mete’yi rahmetle anan Müftümüz Trampa; kendisinde her daim merhametin ön plâna çıktığını ve kendisiyle 15 yıl İskeçe Müftülüğünde birlikte çalıştığını belirtti. 

Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ise Mehmet Emin Aga’nın vefatından sonra İskeçe Türklerinin oylarıyla Müftü seçilen Ahmet Mete’nin görevi üstlendiği dönemde de Danışma Kurulu başkanı olduğunu ve Merhum Müftü Mete’nin özü sözü bir olan insan olduğunu dile getirdi.
Önceki dönem TBMM Başkanı Mustafa Şentop da yaptığı konuşmada Türkiye olarak Batı Trakya Türk Azınlığının her zaman yanında olduklarını söyledi. Şentop, bu nedenle azınlığa hizmet eden Merhum Müftü Ahmet Mete’nin vefatının yıl dönümünde Batı Trakya’da olduklarını ifade etti. Müftü Mete için ailesi ve tüm Batı Trakya Türklerine başsağlığı dileyen Mustafa Şentop, kendisini her zaman hizmetleriyle ve çalışkanlığıyla hatırlayacaklarını dile getirdi. 

Merhum Müftü Ahmet Mete’nin köyü Yassıören’de de bu akşam Yassıören Derneği tarafından bir anma etkinliği düzenlenlendi. Yassıören köyünde yapılan etkinlikte; duayı Faziletli Müftümüz Mustafa Trampa yaptı. Devamında, Merhum Müftümüz Mete’nin yakın arkadaşları duygularını ifade ettiler. 

Etkinlikğe; Faziletli Müftümüz Mustafa Trampa’nın yanı sıra, Müftü Yardımcımız Ahmet Hraloğlu da katıldı.