İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

FAİKOĞLU SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

29-12-2023

FAİKOĞLU SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

 

Uzun süredir böbrek yetmezliği tedavisi gören ve dün (28 Aralık Perşembe) yaşam mücadelesine yenik düşüp hayatını kaybeden İskeçe eski bağımsız milletvekili Ahmet Faikoğlu bugün (29 Aralık Cuma) ikindi namazına müteakip kendi doğup büyüdüğü Pırnalık mahallesinde evinin önünde; Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın önde gelen kurum ve kuruluş başkanları, temsilcileri ve kalabalık bir cemaatin katılımıyla kılınan cenaze namazından sonra Pırnalık Mezarlığında son yolculuğuna uğurlanarak toprağa verildi. Faikoğlu’nun cenaze namazını Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif kıldırdı.

Müftü Yardımcımız Ahmet Hraloğlu cenazede yaptığı konuşmada, Ahmet Faikoğlu’nun bir toplum lideri olduğunu belirterek Batı Trakya Türk Azınlığının hakları için mücadele ettiğini söyledi. Faziletli Müftümüz Mustafa Trampa’nın yurt dışında / Τürkiye’de olduğu için cenazeye katılamadığını belirten Müftü Yardımcımız, Müftümüzün başsağlığı dileklerini iletti.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif yaptığı konuşmada; Ahmet Faikoğlu’nun 1980’lerde önce PASOK partisinden daha sonra bağımsız milletvekili olarak Batı Trakya Türk Azınlığının sesini duyurduğunu ve azınlık davasının önde gelen isimlerinden biri olduğunu kaydetti. Ahmet Faikoğluyla 1979 yılında İskeçe Müftülüğünde tanıştığını hatırlatan İbrahim Şerif, “O bir toplum lideri olmasının yanı sıra benim için bir dost, bir arkadaştı. Kendisiyle bu azınlığın bir çok meselesinde birlikte mücadele ettik. Biz ondan razıyız. Allah da razı olsun inşallah.” dedi.

Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal da, Faikoğlu ailesine ve tüm soydaşlara başsağlığı diledi. Kendisiyle çok az sohbet etme fırsatı bulmalarına rağmen Faikoğlu’ndan çok şey öğrendiğine dikkat çeken Başkonsolos Ünal, “Sayın Faikoğlu burada bulunan veya bulunmayan bir çok kişiye olumlu anlamda dokundu. Toplumu olumlu yönde etkiledi ve yönlendirdi. Biz de kendisinden ilham aldık. Sizlerin, İskeçelilerin ve tüm Batı Trakya’nın başı sağolsun.” dedi.

Son olarak ise Faikoğlu ailesi adına Ahmet Faikoğlu’nun doktoru Hüseyin Baltacı teşekkür konuşması yaptı. Baltacı, “Batı Trakya Müslüman Türk Toplumunun hakları için mücadele eden Faikoğlu’nun bizler için adeta bir üniversite, bir okul olduğunu söylemek isterim. 29 Ocakların ölümsüz kahramanlarından biriydi o. Ailesi adına bugün burada olan herkese teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Yapılan konuşmalardan sonra Ahmet Faikoğlu’nun cenaze namazı kılındı ve ardından Pırnalık Mezarlığına götürülerek burada defnedildi. Faikoğlu’nun kendi vasiyeti üzerine Batı Trakya’nın sınırlarını belirleyen Meriç ve Karasu nehirlerinden alınan toprak mezarına bırakıldı.

Ahmet Faikoğlu için düzenlenen cenaze törenine Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu, İskeçe Millletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Burhan Baran, Rodop milletvekili Özgür Ferhat, Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin, yeni seçilen Mustafçova Belediye Başkanı Ahmet Kurt, Belediye ve Eyalet Meclis Üyeleri, Batı Trakya Azınlığı Yüsek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Çınar Derneği Başkanı Cengiz Ömer, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, BAKEŞ Müdiresi Pervin Hayrullah, kurum ve kuruluş temsilcileri, eski milletvekilleri Çetin Mandacı ve Birol Akifoğlu, Mustafçova eski belediye başkanı Cemil Kabza, basın mensupları ve çok sayıda soydaş katıldı.