İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

HAFIZ SALİH FERHATOĞLU’NA VEFA ZİYARETİ

05-01-2024

HAFIZ SALİH FERHATOĞLU’NA VEFA ZİYARETİ

 

30 Aralık 2023 Cumartesi günü Müftümüz Mustafa Trampa, 1931’de İskeçe’nin Şahin kasabasında doğmuş olan 93 yaşındaki Hafız Salih FERHATOĞLU’yu ikamet ettiği Türkiye’nin İstanbul Zeytinburnu ilçesindeki evinde ziyaret ettiler. Ulu Çınarlara vefa projesi çerçevesinde gerçekleştirilen bu ziyarette, ilerlemiş yaşına rağmen halen dinç olan hocamızın anlattıklarıyla duygu dolu anlar yaşandı.  Müftü Efendi’nin gerçekleştirdiği bu ziyaretten Hafız Salih Hocamız ziyadesiyle memnun ve mutlu olmuş, âdeta canına can katmıştır.  

Hafız Salih Hocamız İlkokulu kendi köyü olan Şahin İlkokulunda bitirdikten sonra, dört yıl Gümülcine’de eğitim görmüştür. Gümülcine’de Merhum İskeçe’nin eski Müftüsü Mehmet Emin AGA’yla beraber iki yıl Medrese’de, iki yıl da Hafız Reşattan eğitim almışlardır. Burada aldığı eğitimden sonra 1952 yılında merhum Müftü Mustafa Hilmi tarafından İskeçe’nin Ova bölgesinde bulunan İnhanlı Belediyesi’ne bağlı Beyköy’üne Ramazan Hocası görevlendiriliyor ve burada 15 yıl görev yapıyor. Ondan sonra iki yıl da İskeçe’nin yaka Bölgesindeki Höyükköy’ünde hizmet etmiştir. Şahin Türk İlkokulunda da 12 sene okul müdürü ve öğretmenlik yapmıştır. Din görevliliği ve öğretmenlik vazifesinin yanı sıra, İskeçe’de Gümülcine Caddesinde açtığı manifatura dükkânıyla ticaretle de uğraşmıştır. 

1974 yılında Türkiye’ye göç etmiş ve İstanbul Zeytinburnu’nda yerleşmiştir. Zeytinburnu ilçesinde yerleştikten sonra durmamış, gönüllü olarak Batı Trakya Camiinde müezzinlik yapmış, hizmetini sürdürmüştür. İlerlemiş yaşına rağmen sağlık durumunun gayet iyi olduğunu gördüğümüz hocamız, hala camiye gidip geliyor ve ara ara müezzinlik de yapıyor.

Ziyaretin sonunda Müftü Efendi Hocamıza Müftülüğümüzün yayınladığı iki ciltlik “İSKEÇE CAMİ VE MESCİTLERİ” kitabını hediye etti ve sıcak ilgilerinden dolayı hocamıza ve ev halkına teşekkür etti.