İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

HAFIZ HASAN HRALOĞLU

27-03-2024

HAFIZ HASAN HRALOĞLU

 


“Ulu Çınarlara Vefa” projesi çerçevesinde, Faziletli Müftümüz Mustafa Trampa ile Müftü Yardımcımız Ahmet Hraloğlu, 8 Mart 2024 tarihinde Cuma günü 1936 Ilıca Yukarı Mahalle doğumlu Hasan Hraloğlu hocamızı ikamet ettiği Ilıca’daki evinde ziyaret ettiler.

Hocamız Hasan Hraloğlu, geçirdiği çileli ömrünü kısaca şöyle anlattı:

“Ilıca’da 1936 yılında doğdum. Çocukluğumuz çileli geçti. İlkokulu kendi köyümde başladım. İkinci sınıftayken yaşanan iç savaş nedeniyle isyancılar diğer bir ifade ile andartlar köyümüzü bastı. Daha güvenli yere göçler başladı. Bizim aile Şahin’e göç etti. Bu karışıklıkta babam esir alındı. Kısa bir zaman sonra Şahin Sinikova yolunda bugün futbol sahasının bulunduğu yerin üstünde şehit edildiği haberini aldık. Bu haberle daha da yıkıldık. Yapayalnız kalmıştık. Allah razı olsun bizi misafir eden Şahinli aile yalnızlığımızı hissettirmedi. Bizleri kendi evlâtları gibi kucakladılar. Bu ara ben ilkokulu burada devam edip tamamladım.

İki yıl aradan sonra tekrar köyümüze döndük. Burada Kozlucalı Müezzinin yanında hafızlığa başladım, Hafız Şükrü Hraloğlu’nun yanında da tamamladım. Ancak fakirlikten dolayı eğitime devam edemedim.

Daha sonraki yıllarda Ilıca Orta mahalle ve İsmail mahalle olmak üzere toplam 15 sene görev yaptım. Yakın zamana kadar da köyümüzdeki camide ramazan aylarında mukabele okudum. Aynı anda tütüncülükle de uğraştım. Köyde yıllarca kahvehane çalıştırdım. 15 sene de Ilıca Nahiyesinde azalık yaptım. 1997 yılında emekliğe ayrıldım.

Emekliliğim süresince hiçbir sıkıntı yaşamadım mutlu bir hayat sürdürdüm fakat son iki yıldır ayak ağrısından camiye gidememenin üzüntüsünü yaşıyorum.”

Müftümüzün ve beraberindeki heyetin gerçekleştirdikleri bu vefa ziyaretle Hasan Hocamıza moral olmuş,  sevinçten duygulanarak gözyaşını tutamamıştır. Misafirlere bu ziyaretten dolayı memnuniyetini ifade etti ve teşekkürlerini sundu.