İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

DİNKLER İFTARI BÜYÜK BİR KATILIMLA COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

07-04-2024

DİNKLER İFTARI BÜYÜK BİR KATILIMLA COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

 


İskeçe Müftülüğü’nün ve Dinkler Mütevelli Heyeti’nin organizasyonuyla,  Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu tarafından düzenlenen Dinkler iftarı, büyük bir katılımla ve coşkuyla gerçekleşti. İftarda onur konuğu olarak; Edirne Valisi Sayın Yunus Sezer ve değerli eşi Canan Sezer Hanımefendi, Tekirdağ Valisi Sayın Recep Soytürk, Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mustafa Çakmak, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Soner Gül ve İpsala Kaymakamı Sayın Ömer Sevgili yer aldı.

Anavatanımız Türkiye’den gelen Edirne Valisi Sayın Yunus Sezer başkanlığındaki heyet, iftar öncesi Müftülüğümüze bir ziyaret gerçekleştirdiler. Heyete Anavatanımız T.C. Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal ve değerli eşi İlayda Ünal da eşlik etti. Heyeti Faziletli Müftümüz Mustafa Trampa ve değerli eşi Nadire Ömer Trampa ile Müftülük personeli karşıladı. Bir süre Müftümüzle görüşen heyet, karşılıklı hediyeleşmeden sonra ikindi namazını kılmak üzere İskeçe’nin tarihi camilerimizden olan Sünne Camiine gittiler. Ardından kısa bir İskeçe turundan sonra Dinkler’deki iftar alanına geçtiler.

İskeçe iline bağlı Dinkler köyünde gerçekleştirilen iftar organizasyonda Türkiye ve Batı Trakya’dan ikibine yakın kişi katıldı.

Dinkler köyünde iftara katılanlar, köy camisi avlusunda çocuklar tarafından karşılandı.
İftarın sunuculuğunu Müftülüğümüz Dini İrşad Şube Müdürümüz Rıdvan Topçu yaptı. İftar programı, Dünya Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma Yarışması Birincisi ve İstanbul Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Cami İmam Hatibi Alpcan Çelik’in Kur’an tilavetiyle başladı.
Daha sonra Edirne Selimiye Cami İmam Hatibi Hüseyin Özpınar ve Edirne Eski Cami İmam Hatibi Veli Öztürk’ün akşam ezanı okumasıyla oruçlar açıldı.

Yapılan selamlama konuşmalarında Edirne Valisi Yunus Sezer, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın selamlarını getirdiğini belirtti. Ramazanın sevgi ve muhabbet atmosferi yarattığını ifade eden Sezer sözlerine şöyle devam etti: “Yunus Emre şöyle diyor: “Gelin tanış olalım. İşi kolay kılalım. Sevelim sevilelim. Dünya kimseye kalmaz.” Bizler de ramazanın bu büyük atmosferinde bütün kardeşlerimizi bir araya getirme gayretindeyiz. Dinkler köyümüze ve gençlerine harcamış oldukları emeklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Şimdiden hepinize hayırlı bayramlar diliyorum.”
 
Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal başta Türkiye’den iftar programına katılan tüm konuklara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, ramazan aylarının iyilik ve sevgi ayları olduğunu belirtti. Bu birlik ve beraberliğin sağlanmasında müftülüklerin de önemli katkılar sağladığını dile getiren Başkonsolos Ünal, bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen Dinkler köyü gençlerine teşekkür etti. Son olarak Dinkler köyü mütevelli heyeti ve köy halkına da teşekkür eden Ünal, tüm soydaşları bayramın birinci günü Gümülcine Başkonsolosluğu’nda düzenlenecek olan bayramlaşma törenine davet etti.

İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa da milli ve manevi değerleri ayakta tutmak için düzenlenen etkinliklerin çok kıymetli olduğuna vurgu yaptı.

İftar programının devamında Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu konser verdi. Konserde Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı da ilahi söyledi.
 
Edirne Emel Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Edirne Serhat Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan semazen grubu gösterileri ile program sona erdi.

Yaklaşık 2 bin kişilik iftar programına çok sayıda soydaşın yanı sıra Edirne Valisi Yunus Sezer ve değerli eşi Canan Sezer Hanımefendi, Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal ve eşi İlayda Ünal, Muavin Konsoloslar, Barış Çulha ve Güven Bora, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, Rodop Milletvekili Özgür Ferhat, İskeçe milletvekilleri Burhan Baran ve Hüseyin Zeybek, merhum Dr. Sadık Ahmet’in eşi ve DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, DEB Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, Mustafçova Belediye Başkanı Ahmet Kurt, Kozlukebir Belediye Başkanı Erdem Hüseyin, Yassıköy Belediye Başkanı Caner İmam, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve Doğu Makedonya – Trakya Bölge Başkan Yardımcısı İrfan Hacıgene, eyalet meclis üyeleri ile yerel yöneticiler ve burada ismi geçmeyen Sivil Toplum Kuruluşları katıldı. 

Edirne Valiliği İftar programı ile ilgili olarak sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Valimiz Yunus Sezer, Eşi Canan Sezer Hanımefendi, Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Edirne Milletvekili Fatma Aksal, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül ve İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili, Yunanistan İskeçe’nin Dinkler köyünde soydaşlarımız ile bir araya gelerek Ramazan’ın bereketini, dayanışma ve kardeşlik ruhunu iftar sofrasında paylaştı.

Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformumuz tarafından . Düzenlenen iftar programında soydaşlarımız ile buluşan Vali Sezer, Eşi Canan Sezer Hanımefendi ve beraberindekiler gönül coğrafyamızdaki soydaşlarımız ile buluşarak Ramazan Ayı’nın kardeşlik ve dayanışma ruhuna ortak oldu.

Programda Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu devlet sanatçılarımızın konserinin ardından semazen topluluğumuz tarafından gösteri sergilendi.”

T.C. Gümilcine Başkonsolosluğu da sosyal medya hesabından iftar programını şu sözlerle paylaştı:

“İskeçe/Dinkler’de büyük emek ve geniş katılımla düzenlenen iftarda Sayın Edirne Valimiz başkanlığındaki heyet soydaşlarımızla bir araya geldi. Etkinlikte Edirne Devlet Türk Müzik Topluluğu da sahne alarak Ramazan coşkusunu pekiştirdi.”

Dinkler Köyü İmamı Cesur Hasanoğlu da İftar organizasyonunu Sosyal medya hesabından şöyle paylaştı:

“Dinkler köyümüz bu akşam muhteşem bir iftar programına ev sahipliği yaptı elhamdülillah.Başta sayın Edirne Valisi Yunus Sezer, Eşi Canan Sezer Hanımefendi, Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Edirne Milletvekili Fatma Aksal, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül ve İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili, İskeçe Müftümüz Mustafa TRAMPA hocamıza ve müftülük personelimize,nice ismini sayamadığım sivil toplum kuruluşlarına katılımlarıyla gösterdikleri desteklerinden ötürü Dinkler İmam Hatibi olarak hem şahsım hem de köy halkım adına teşekkürlerimi arz ediyorum.Bu organizasyonun şekillenmesinde büyük emekleri olan Dinkler köyü Mütevelli Heyetine teşekkür ediyorum.Çok büyük bir gönüllülük ve özveriyle çalışan Dinkler köyü gençlerimize teşekkür ediyor onları tebrik ediyorum.Ayrıca emeği geçen köyümüzün hanımlarına ve erkeklerine ,iftar programına katılan tüm soydaşlarımıza da teşekkür ediyorum.Yüce Allah birlik ve beraberliğimizi daim eylesin.Yüce Rabbimiz bizleri nice güzel iftarlarda aynı sofrayı paylaşmanın lezzetiyle buluştursun.Allah kabul etsin...”

Faziletli Müftümüz Mustafa Trampa’nın riyasetinde Müftülük personelinin özverili çalışmaları, Dinkler Mütevelli Heyetinin de desteğiyle büyük bir iftar organizasyonu başarıyla tamamlandı.