İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

AŞAĞI MAHALLE (ÇINAR) HATİM TÖRENİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

03-06-2024

AŞAĞI MAHALLE (ÇINAR) HATİM TÖRENİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

 


2 Haziran 2024 Pazar günü   Müftülüğümüz bünyesinde faaliyetini sürdüren İskeçe Aşağı Mahalle (Çınar) Kur’an Kursu’nun düzenlediği hatim merasimi büyük bir coşkuyla ve yoğun kalabalığın katılımıyla gerçekleşti.  

Çınar Camii’nde düzenlenen hatim töreninde, Kur’an Kursu’nda görevli olan hocalarımız; Yıldız Uzun, Fatma Mete, Müzeyyen Onbaşı, Cemali Burbun, Emin Darmon (İmam), Fatma Alihoca, Bünyamin Çolak, Merve Kabur, Mürvet İmamefendi’nin titizlikle eğittiği ve törene hazırladığı öğrencilerimizin okuduğu Kur’an-ı Kerim, şiir ve ilahilerle sergiledikleri başarılı performans, törene katılan binlerce kişi tarafından büyük beğeniyle ve takdirle karşılandı. 

Hatim törenine katılan Müftümüz Mustafa Trampa hatim duasını ve açılış konuşmasını yaptı. Müftümüz Trampa bu hatmin düzenlenmesine emeği geçenleri, hocaları ve öğrencileri bu güzel etkinlikten dolayı tebrik ederek, birlik beraberliğin önemine değindi. Müftü efendi ayrıca, bayram havasında geçen bu günümüze Anavatanımız Türkiye’den gelen misafir hocalarımızı da hoşladı ve etkinliğimize katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Daha sonra; Türkiye’den gelen misafir hocamız M. Masun Vanlıoğlu, Boğaziçi Üniversiteliler Derneği (BURA) temsilcisi Yunus Elmas, BTAYTD Başkanı Hüseyin Baltacı, İTB Başkanı ve İskeçe Azınlık Ortaokul-Lisesi Encümen Heyeti Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Eyalet Başkan Yardımcısı İrfan Hacıgene, Mustafçova Belediye Başkanı Ahmet Kurt ve İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek de günün anlamına binanen birer konuşma yaptılar. 

Hatim etkinliğinden sonra hatim yapan çocuklar protokol üyelerine birer gül takdim ettiler.

Hatim töreninde öğrencilerimizin okuduğu Filistin ile ilgili şiirler damgasını vurdu.

 Hatim töreninin ardından, öğle namazına müteakip, katılan binlerce Müslüman Türk halkına etli pilav ve ayran ikram edildi.