İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

M E V L İ D K A N D İ L İ

31-12-2014

 M E V L İ D K A N D İ L İ

 

 Değerli Müslüman Türk Kardeşlerim,
     Âlemlere Rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. 2 Ocak 2014 Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gecede ihya edeceğimiz bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir.

     Sevgili Peygamberimizin tebliğ ettiği İslâm dini ile dünya aydınlandı, tek Allah inancı ile kalpler nurlandı. Eşitlik, adalet ve kardeşlik geldi. O’na inanan toplumlar gerçek huzura kavuştu. O’nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.

    Hz. Peygamber’in doğumu, hayatı ve hadis-i şerifleri aslında insanlığın kurtuluşu için Kur’an-ı Kerim’den sonra tek kılavuzdur. Çünkü Peygamberimizin hayatı Kur’an’dı. Onun hayatını örnek almak, Kur’an-ı yaşamak demektir.

     Peygamberimiz (s.a.s.); insanlığın şu son zamanlardaki ruhi bunalımlarına, doymayan göz ve kalplerinin tamahlarına, hamd, şükür, sabır ve tahammüllerden uzak hallerine tek dermandır. Kur’an-ı Kerim ve hadisler bizim dünya ve ahiret saadet kaynaklarımızdır. Bunları çokça okumalı ve hayatımızı onlara göre ayarlamalıyız. Bu saadet kaynaklarımızı çocuklarımıza da okutmalı ve onları da Hz. Peygamberi’in hayatı gibi bir hayat yaşamalarını tavsiye etmeliyiz.

     Muhterem Kardeşlerim,
     Yeni yıla girerken, Mevlid Kandili’ni ihya ederken, çok yeni bir gelişmeyle karşı karşıyayız. Ülkemiz Yunanistan erken genel seçimlere gitmektedir. Her zaman olduğu gibi önümüzdeki bu seçimler için de bizler hep bir şeyi vurgular, siz cemaatimizi uyanık olmaya davet ederiz. Azınlık adaylarımız her partiden hep olmuş ve gene de olacaktır. Önceki zamanlarda adaylarımız olmasına rağmen, oylarımızı onlara kullanmadığımız için hep kaybettik ve milletvekilsiz kalıyorduk. Son dönemde ise birlik ve beraberliğimizin neticesini gördük ve Allah’a şükür milletvekili çıkarabiliyoruz. Bu seçim öncesi de yine aynı şeyleri hatırlatmakta fayda mülahaza ediyoruz. Oylarımız çok önemlidir. Birlik ve beraberliğimizi bozmadan oylarımız kendi içimizden olan adaylarımıza verelim ki, milletvekilsiz kalmayalım. Seçim tartışmaları yüzünden kardeşliğimizi zedelemeyelim. Seçimler geçicidir. Kardeşlik, dostluk, komşuluk ise daimdir. Onun için tartışmaların, eleştirilerin dozunu iyi ayarlamak lazımdır. Ayrıca bu son zamanlarda bizi yanlış yönetmeye çalışan yönetimin yanlış tutum ve davranışlarını da zikretmeden geçemeyeceğim:

     1- İmamlar yasası diye bildiğimiz yasa çerçevesinde azınlık çocuklarına yunanca olarak okutulan dindersi meselesi hala mücadelesi devam etmektedir. Şunu iyi bilmekte fayda vardır ki, geçmişte de belirttiğimiz gibi çocuklarımızın seçmeli olan bu derse girmemesi için anne-babalar okul müdürlüklerine dilekçe ile bildirmeleri yeterli olacaktır.Bu dersten sınıfta kalma yok ve yukarıda da belirttiğim gibi mecburi değildir. Unutmayalım ki biz davaları ancak birlik ve beraberlik içinde mücadele etmekle elde edeceğiz. Bu hususu da aileler evlâtlarının geleceği için çok iyi bilmeli ve uyanık olmalıdır. Çünkü yarın öbürgün çocuklarımız dini ve millî hasletlerden yoksun bir şekilde karşımıza çıkınca çok geç olacak ve artık yakınmanın bir faydası olmayacaktır.

     2- Eğitim yasası çerçevesinde azınlık eğitimi tekrar bıçak altına yatırılmıştır. Bu hususlara dikkat etmeli ve evlâtlarımızı azınlık okullarına göndermeliyiz. Biz okullarımıza sahip çıkmazsak, öğrenci kalmadığı için okullarımız kapandığında artık feryat etmenin bir faydası olmayacaktır.

     Aziz Kardeşlerim,
     Son olarak birlik ve beraberliğe tekrar vurgu yapmak istiyorum. Allah’u Teâlâ (c.c.) biz mü’minleri kardeş kılmıştır. Hz. Peygamber (s.a.s.) de; “bir tarağın dişleri gibisiniz” buyurarak, kardeşliği, birlik ve beraberliği tavsiye etmiştir.

    Yaşadığımız vatanımız Yuanistan’da var oluşumuzun devamını istiyorsak; Müslümanlığımıza, Türklüğümüze, camilerimize, ezanlarımıza sahip çıkalım. Sevgili kardeşlerim, bu yaptığım uyarıcı tavsiyere lütfen Allah rızası için kulak verelim ki her zaman için şeref ve haysiyetimizle dimdik ayakta kalabilelim.

     Mesajıma son verirken; geçtiğimiz günlerde Atina’da görüştüğüm Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’dan ve beraberindeki bakanlardan, yine Türkiye temaslarım sırasında görüştüğüm Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez’den ve diğer yetkililerden selâmlarını sizlere iletmede üzerimde bir borçtur.

     Yarınlar çalışanların,
     Yarınlar birlik olanların,
     Yarınlar insanlığın olacaktır...

     Bu vesileyle selâm ve hürmetlerimle Mevlid Kandilinizi tebrik eder, bu kutlu doğum gecesi olan Mevlid Kandili hepimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederim.İskeçe Müftüsü
Ahmet METE