İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

29 OCAK TOPLUMSAL DAYANIŞMA VE MİLLÎ DİRENİŞ GÜNÜ

27-01-2017

29 OCAK TOPLUMSAL DAYANIŞMA VE MİLLÎ DİRENİŞ GÜNÜ

 

29 Ocak 1988, Batı Trakya Türk Azınlığı için Türk kimliğinin ve Yunan vatandaşlığına sahip olmanın bilinciyle demokratik yollarla hareket ederek kendisine yapılan insan ve azınlık hakları ihlalini bütün dünya kamuoyuna haykırdığı gündür.

Batı Trakya Türkleri için tarihte bir dönüm noktası olarak kabul edilen 29 Ocak, kadın ve erkek toplumun her kesimi güç birliği halinde hareket ederek “TÜRK” kimliklerini ve bu kimliğin hiçbir güç tarafından değiştirilemeyeceğini dünyaya haykırdığı gündür. Batı Trakya Türkleri, 29 Ocak 1988 tarihinde yıllarca maruz kaldığı değişik haksızlıklara ve baskı politikalarına hep bir ağızdan hayır dediği ve Yunan yetkililerince inkâr edilen “TÜRK” varlığına sarılarak, sahip olduğu haklarından en ufak bir taviz vermeyeceğini tüm dünyaya gür sesiyle haykırdığı gündür.

29 Ocak 1988 tarihinde yıllarca Müftülük makamları işgal altında olduğu ve Batı Trakya Türklerinin inanç özgürlüğüne vurulan darbenin devam ettiğinin haykırdığı gündür. Türk Azınlığın eğitim alanındaki ihtiyaçlarına yıllardır gözünü kapayan yetkililer, azınlık eğitiminin özerk statüsünü her geçen gün delmeye devam ettirdikleri için protesto edildiği gündür.

Bugün dahi 240 imam yasasının çıkarılmasıyla camilerimizi de kontrol altına almak suretiyle ibadet özgürlüğümüze de darbe vurulmak istenmektedir. Ayrıca; son zamanlarda Azınlığımız kurum ve kuruluşlarına baskıların ve yıldırma politikalarının arttırıldığını maalesef endişeyle takip etmekteyiz. Batı Trakya Müslüman Türklerinin oyuyla işbaşında olan Müftülerimize, Belediye Başkanlarımıza uygulanan baskılar, adli soruşturmalar bizi yok etmeye yönelik kirli Bizans oyunlarının yeniden hortlandığının açık göstergesidir. Bizler, haklarımızın iadesini beklerken sanki gizli kirli bir el azınlığımız üzerine asimileye yönelik çirkin planlar kurmaktadır. Ülkemiz yöneticilerinden bu tehlikeli oyunlardan uzak kalmalarını ve yıldırma politikasından vazgeçmelerini bekleriz. Unutulmasın ki, onlar plan kuruyorsa onların üstünde de plan kuran vardır. Doğruların yardımcısı Allah’tır. Yeterki biz birlik ve beraberliğimizi bozmayalım. 29 Ocak Milli Direniş ruhunu canlı tutalım.

Bu vesileyle Tüm Batı Trakya Müslüman Türklerinin 29 Ocak Milli Direniş Günü kutlu olsun der, birlik ve beraberliğimizin devamını Cenâb-ı Hak’tan niyâz ederim.Ahmet METE
İskeçe Müftüsü