İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ

19-03-2018

ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ

 

Çok kıymetli Müslüman Türk Kardeşlerim,
Yüce Rabbimizin rahmetini insanlara bol bol ihsan ettiği belli vakitler ve belli mevsimler vardır. Kameri aylardan "Üç Aylar" olarak bilinen; Recep, Şaban ve Ramazan ayları, manevi bereketi bol olan zaman dilimlerindendir.

Hayatın çeşitli sıkıntıları ve imtihanlar neticesinde yıpranan ve yorgun düşen ruhlarımız bu mukaddes zaman dilimlerinde yenilenme fırsatı bulur. Asırlardır ecdadımız bu mübarek üç aylara büyük önem vermişlerdir. Bu üç ayların içindeki mübarek geceler, bir kaybı olanın karanlıkta onu kandille aramasına benzetilmiş ve bu maksatla tarihimizde onlara "kandil geceleri" denilmiştir.

Rasulullah Efendimiz (sav) üç aylara kavuştuğu zaman şöyle dua etmiştir:
"Allahım Recep ve Şaban aylarını hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl, bizi Ramazan ayına ulaştır."

Yine Resul-ü Ekrem Efendimiz başka bir hadis-i şeriflerinde;
"Recep Allahın, Şaban benim, Ramazan da ümmetimin ayıdır" buyurmuşlardır.

19 Mart Pazartesi günü Recep ayının ilk günü ile üç aylar başlangıcı, 22 Mart Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece de Regaib kandilidir. Regaib; arzu edilen değerler, feyiz, bereket demektir. Bu gece Yüce Rabbimiz kendisine yönelen kulları bağışlar, onlara bol bol ihsanlarda bulunur.

Bu mübarek zaman dilimleri kainatın sahibi Cenab-ı Hak tarafından bizlere verilmiş büyük bir ganimettir. Bu aylar ve içindeki müstesna geceler adeta Yüce Rabbimizin bizi bağışlaması için bir lütfudur. Bizler de bu mübarek ayların değerini bilip hürmet göstermeli, bu manevi atmosferden olabildiğince istifade etmeliyiz.

Muhakkak her gün ve her ay Allahındır ama bazı gün ve ayların mübarek ve önemli oluşu Allah-u Teala’nın onlara değer vermesindendir. Hal böyle olunca bizler de bu aylarda nefis muhasebesi yapmalı, günahlarımıza tövbe etmeli, kendimiz, ailemiz ve bütün Müslümanlar için dua etmeliyiz.

Peygamber Efendimiz bir hadislerinde şöyle buyurmuştur:
"Beş gece vardır ki, o beş gecede yapılan dualar geri çevrilmez, kabul olunur. Bunlar;
1- Recep ayının ilk cuma gecesi (Regaib gecesi).
2- Şaban’ın 15. gecesi (Beraat gecesi)
3- Cuma geceleri.
4- Ramazan Bayramı gecesi.
5- Kurban Bayramı gecesi."


Değerli Kardeşlerim,
İdrak edeceğimiz Üç Aylar ve mübarek geceler, öncelikle Rabbimize, ailemize, milletimize ve toplumumuza karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlamalı, hatalarımızdan ve günahlarımızdan tevbe etmemize vesile olmalıdır. Ayrıca namaz, oruç ve sadaka gibi amellerimizi fazlalaştırmalı, büyüklerin gönülleri alınmalı, eş ve dostlarımızın hatırları sorulmalı, garipler aranmalı, sofralarımıza davet edilmeli, yetimler gözetilmeli, yardıma muhtaç kimselere yardım edilmelidir.

Mübarek Regaib Kandilini ihya ederken, ruhi yönden kendimizi hazırlamamız gerekir. Bu anlamda, öncelikle nefis muhasebelerimizi yapmalı ve özümüze dönerek özeleştiride bulunmalıyız. Bir yıl boyunca hayır ve şerler adına neler yaptık? Düşünmeli ve hayır adına yapmış olduğumuz şeylerden dolayı Cenab-ı Hakk’a hamd ve şükürlerimizi sunmalı; yapılan şerler için de tevbe ve istiğfarda bulunmalıyız. Gelecek günlerin planlamasını yaparak bundan sonraki hayatımızı daha iyi değerlendirecek adımlar atmalıyız. İnsanlığa akl-ı selimin hakim olması ve dünyada akan kan ve gözyaşının sona ermesi için dualar etmeliyiz. Hergün artan ahlaksızlık ve edepsizlik buhranından topyekün kurtulmak için, nefsimizden başlayarak, gücümüz nisbetinde herkesin bu kötü gidişata dur diyecek mücadele ve mücahede azmine ulaşmasına destek vermeliyiz. Toplumların, arsızlık, ahlaksızlık, haksızlık, hırsızlık, yolsuzluk, kin ve intikam duygularıyla hareket etmemesi; merhamet ve sevgisinin yaygın hale gelmesi için örnek oluşturacak faliyetlere kendimizi hazırlamalıyız.Özellikle azınlık olarak yaşayan Batı Trakya Müslüman Türk Toplumu olarak bizlerin, birlik ve beraberlik ruhu içinde kardeşlik ve sevgi duygusuyla birbirmizle kenetlemeliyiz. Anne ve babamıza, yakınlarımıza sevgiyle ve iyilikle yaklaşmalıyız. Gönlümüzü bulandıran haset, kin, düşmanlık, haksızlık ve zulüm çamuruna bulaşmaktan sakınmalıyız. Gönüllerimizde iyilik, fazilet ve bilgi ışığını yakmalıyız. Kalplerimiz bu güzel duygularla dolsun.

Değerli Kardeşlerim,
Teknoloji çağında kendimize, ailemize, çocuklarımıza çok dikkat etmeliyiz. İnsanları doyumsuz yapmaya çalışan şeytan ve askerleri, aile yapısını yok etmek için çeşitli hile ve tuzaklarla elinden geleni yapmaltadır. Aile yapısı çok önemlidir. Eşler birbirine sevgi, saygı ve sadakat duymalıdır. Hayatta gelen zorluklara karşı sabırla birlikte göğüs germelidir. Evlatlarına karşı önem vermeli, onları en iyi bir şekilde yetiştirmeye çalışmalıdır. Evlatlarımıza düşman gibi değil, ciğerparemiz gibi muamele etmeliyiz.

Kısacası; Batı Trakya’da Müslüman Türk olarak varlığımızı devam ettirmemiz için birlik ve kardeşlik duyguları içinde olmak çok önemlidir. Ama bu birlik ve kardeşlik sözde değil, özde olmalıdır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza da sahip çıkmalı, onları milli ve dini hasletlerine uygun bir şekilde yetiştirmeliyiz.

Aziz Soydaşlarım,
Son zamanlarda herkesin zihnini meşgul eden ve devlet tarafından müftülük seçimi olacak diye dillendirilen müftülük sorunu ile alakalı kısa bir açıklama yapmakta yarar görüyorum. Şunu öncelikle belirtmek isterim ki, müftülük seçiminin devlet tarafından yapılabileceğine inancımız kalmamıştır. Ancak böyle bir çalışma olur ise, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının arzu ettiği ve antlaşmaların öngördüğü şekilde olmalıdır. Azınlığa dayatılan ve antlaşmalara uygun olmayan entrikalar asla kabul edilmeyecektir.

Ne acıdır ki, müftülük sorununun çıktığı günden itibaren Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın en önemli kurumu olan Müftülük kurumu kan kaybetmekte ve kaybetmeye devam etmektedir. Elimizden alınan müftülüğün yetkileri devlet tarafından demokratik olmayan usullerle kırpırmakta ve içi boşaltılmaktadır. Bizim, her zaman olduğu gibi bundan böyle de Müftülüklerimizin yetkileriyle beraber azınlığımıza iadesini talebimiz devam etmektedir.

Bu vesileyle Üç Ayları ve Regaip Kandilinizi tebrik eder, Yüce Mevla’dan, bizleri Regaiple kendisine rağbet eden, Miraç ile yücelen, Berat ile kurtuluşa eren, Kadrini idrak ederek Ramazanın sonunda cenneti hak eden kullarından eylemesini niyaz ederim.Ahmet METE
İskeçe Müftüsü