İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

KÜRESEL SALGIN SÜRECİNDE İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ TARAFINDAN ALINAN ÖNLEMLER

12-06-2020

KÜRESEL SALGIN SÜRECİNDE İSKEÇE MÜFTÜLÜĞÜ TARAFINDAN ALINAN ÖNLEMLER

 

Değerli Kardeşlerim,

Dünya büyük bir imtihandan geçerken, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı da tabii ki etkilenmiştir ve bu salgının bir süre daha halkımızı etkilemeye devam edeceği görülmektedir.

Bu zorlu süreçte İskeçe Müftülüğü olarak imamlarımızla ve toplumumuzla son derece dikkatli ve titiz çalışmalar yapmak suretiyle, cemaatimizi ve halkımızı virüsten koruma amaçlı önlemler aldık. Bunları kısaca hatırlatmak gerekirse;

1-Camiler dezenfekte edilmiş ve temizlenmiş,
2-Yetkili mercilerin kararları doğrultusunda belirli sürelerle camilerimiz ibadete kapatılmış,
3-İmamlar cemaatini devamlı şekilde bilgilendirmiş ve eğitmiş,
4-Müftülük olarak yayınladığımız çeşitli vaaz, yazı ve video mesajlarla halkımız bilinçlendirilmiş, ,
5-Yetkililerin izni doğrultusunda camiler gerekli şartlar sağlanarak ibadete tekrar açılmış ve resmi düzenlemelere uygun olarak camilerimizde ibadetlere devam edilmektedir. Camilerdeki sosyal mesafeye, şahsi seccadeyle namaz kılmaya, maske ve eldiven takmaya devam edilmektedir. Musafaha ve yakın temastan kaçınılmaktadır. Yaşlı ve hastalarımızın camilere gelmemiş ve gelmemeleri de tavsiye edilmektedir.

Dolayısıyla üzerimize düşen görev buydu ve bu görevi layıkıyla yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Dolayısıyla, İskeçe’mizde koronavirüse karşı önlem almada, mücadele etmede ve camilerdeki ibadetlerin sağlıklı şekilde sürdürülmesinde en önemli rolü Müftülük ve imamlarımız oynamış, bu anlamda güzel bir çalışma da sergilenmiştir.

Buna mukabil, bazı kötü niyetli çevrelerin virüsün yayılmasını Azınlığımızın suçuymuş gibi gösterme çabasına giriştiğini de görüyoruz. Bu çevrelerin ilgili makamların bölgemizde virüsle mücadelede gerekli önlemleri zamanında ve yeteri düzeyde almadığına hiç değinmemeleri bizleri şaşırtmamaktadır. Daha acısı ise, içimizden birilerinin bu söyleme destek vermesi ve toplumumuzu suçlu göstererek, klavye kahramanlığı yapmalarıdır. Sokak, kafeterya gibi yerlerin hiç sözkonusu edilmemesi de dikkatimizi çekmektedir. Toplumumuzu cahil olarak takdim edenlerin, bu tavırlarının alınlarına yapışacaklarını bilmeleri gerekmektedir.

Halkımızın bu ucuz klavye kahramanlarına itibar etmediğini biliyoruz. Bu çerçevede, Mevlana Hazretlerinin şu sözünü hatırlatarak, toplumumuzla birlikte bu anlayış üzere hareket ettiğimizi bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

"Cahille girme münakaşaya; Ya sinirini zıplatır tavana, ya da yazık olur adabına"

Son olarak da, Şahin köyü halkının bu sıkıntılı dönemde sabırlı olmalarını ve yetkililerin tavsiyelerini dinlemelerini beklemekte, tüm soydaşlarımızın da dikkatli olmalarını tavsiye etmekteyiz.


Ahmet METE
İskeçe Müftüsü