İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

FAZİLETLİ MÜFTÜMÜZ AHMET METE’NİN 15 TEMMUZ MESAJI

15-07-2021

FAZİLETLİ MÜFTÜMÜZ AHMET METE’NİN 15 TEMMUZ MESAJI

 

T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu’nda 15 Temmuz millli direniş günü münasebetiyle gerçekleştirilen davete faziletli Müftümüz Ahmet Mete katıldı. İştirak ettiği davete yaptığı konuşmanın metni şu şekildedir: 

’’Sayın Başkonsolosum, Saygıdeğer Danışma Kurulu ve Müftüm, Batı Trakya Değerli Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve kurum kuruluş temsilcileri, Sevgili Arkadaşlarım ! Hepinizi saygıyla selâmlıyorum.

An itibariyle, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü için toplanmış bulunmaktayız. 15 Temmuz gecesi, Türk milletini, demokratik değerleri, Cumhuriyeti ve Türk milletinin aydınlık geleceğini yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakar millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı.

Tekbirler, salalar, dualar eşliğinde kıyama kalkan Türk milleti vatanının özgürlüğüne sahip çıkarak hainleri tepelemiş, kendisi üzerinde hesap yapanların heveslerini de kursaklarında bırakmıştır. Türk milleti o gece hiçbir mecburiyeti olmadan, hiçbir zorlamaya kesinlikle maruz kalmadan, hiçbir karşılık beklemeden tamamen kendi inisiyatifiyle harekete geçmiştir.

Şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi, cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazmıştır. Hiç şüphesiz ki, şehitlerimiz, kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Artık her yıl, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde kendilerini gönülden yâd edecek, hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız.

Türk Milleti, o gece, tıpkı 717 yıl önce Söğüt’te, 563 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi, Anadolu topraklarını  istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Necip Türk milleti, devletini bölmek isteyen saldırganlara karşı  Çanakkale’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir.

Türkiye’yi parçalayacaklarını, devleti teslim alabileceklerini sanarak, 15 Temmuz gecesi harekete geçen hainler, ertesi gün akşam olmadan Türk milleti tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu silahlı darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla, Türkiye, artık yeni bir döneme girmiştir. Bu güzel ülke, artık, 15 Temmuz öncesinden daha güçlüdür.

Şairin dediği gibi:

“Tasalanma yiğidim, zaman bizden yanadır. 

Külümüzden yükselen duman bizden yanadır.

 Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır.

 Dünya düşman olsa da iman bizden yanadır.”

15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Gazilerimize acil şifalar diliyoruz. 15 Temmuz Demokrasi Zaferimiz kutlu olsun !’’