İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

BTTADK İSKEÇE MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ZEYBEK’E YÖNELİK TEHDİDİ ŞİDDETLE KINADI

16-09-2022

BTTADK İSKEÇE MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ZEYBEK’E YÖNELİK TEHDİDİ ŞİDDETLE KINADI

  Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu, yerel Next TV’de canlı yayına telefonla katılan bir izleyici tarafından ölümle tehdit edilden azınlık milletvekili Hüseyin Zeybek’e destek çıktı. Yapılan açıklamada, “Danışma Kurulu olarak Sayın Hüseyin Zeybek’in şahsında aslında tüm azınlık bireylerine yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, savcıları göreve davet ediyoruz.” denildi.

Danışma Kurulu ölüm tehdidiyle ilgili olarak, “Bu uzun yıllardır süregelen ötekileştirici ve hedef gösterici söylemin adeta eyleme dönüşme çağrısıdır.” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili BTTADK tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Batı Trakya Türk Azınlığı uzun süredir çok yönlü bir baskı politikasına maruz kalmaktadır.

Temel hak ve özgürlükleri yasalar ve uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış Türk azınlık, günlük yaşantısında azınlık ve insan haklarıyla bağdaşmayan bu anlayışı en yoğun şekilde hissetmeye başlamıştır. Bu durumun ana sebebi devletimizin azınlığımıza karşı benimsediği ve son dönemde giderek daha da sivrildiği görülen ayrımcı ve ötekileştirici politikalardır.

Nitekim azınlık siyasetçilerinin ulusal güvenlik sebebiyle dinlenmesinin normal olduğu ve Müftü seçimine katılan azınlık insanının topluca “üçüncü ülke ajanı” olarak nitelendirildiği paranoya seviyesindeki açıklamalar da bu yoğun baskı atmosferinin son vahim örnekleridir.

Bu gelişmelerin bir devamı olarak, İskeçe Türk Azınlık Milletvekili Hüseyin Zeybek Panos Papadopoulos’un 12-09-2022 tarihinde saat 13.00’te Next Tv "Anihti Grami" (Açık hat) programına telefonla bağlanan bir vatandaş tarafından canlı yayında ölümle tehdit edilmiştir. Bu uzun yıllardır süregelen ötekileştirici ve hedef gösterici söylemin adeta eyleme dönüşme çağrısıdır.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu olarak Sayın Hüseyin Zeybek’in şahsında aslında tüm azınlık bireylerine yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, savcıları göreve davet ediyoruz.”