İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP MERHUM MÜFTÜMÜZ AHMET METE’NİN KABRİNİ ZİYARET ETTİ

22-09-2022

TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP MERHUM MÜFTÜMÜZ AHMET METE’NİN KABRİNİ ZİYARET ETTİ

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı sn. Mustafa Şentop ve beraberindeki heyet, 22 Eylül 2022 tarihinde, Batı Trakya’da iz bırakan en önemli şahsiyetlerden biri olan merhum Müftümüz Ahmet Mete’yi İskeçe Aşağı Mahalle Kabristanı’nda ziyaret etti. TBMM Başkanı sn. Şentop ve beraberindeki heyet kabristanda; yeni seçilmiş faziletli İskeçe Müftümüz Mustafa Trampa, İskeçe Müftülüğü Personeli, İskeçe Müftülüğü Din Görevlilerli ve merhum Müftümüz Ahmet Mete’nin eşi Hatike Deli Hüseyin, oğlu Mehmet Mete, kızı Fatma Mete, damadı Muhammed Fatih Deli ve Batı Trakya Azınlığı’nın önde gelenleri tarafından karşılandı.

Merhum İskeçe Müftümüz Ahmet Mete’nin kabrine ziyarette bulunan sn. Şentop ve beraberindeki heyet faziletli Müftümüz Mustafa Trampa tarafından burada yapılan duaya eşlik etti.

Başkan Şentop, burada yaptığı konuşmada, Batı Trakya’da soydaşlarla hasbihal etmenin, onlara selam vermenin, vefat edenlerin kabrini ziyaret etmenin çok kıymetli olduğunu söyledi.

Rahmetli Müftümüz Ahmet Mete’nin büyük hizmetleri olduğunu ifade eden Şentop, “Kendisine tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Büyük hizmetleri geçmiş bir kardeşimiz, arkadaşımız, dostumuzdu.” dedi.

Bu toprakların Türkiye’de yaşayanlarca da yakından takip edildiğini vurgulayan sn. Şentop, “Yüzyıllarca bir arada yaşamışız. Aynı kültürü, aynı dini, aynı medeniyeti paylaşmışız. Ayrıca üstelik 100 yıl önce yapılan anlaşmalarla bir hukuki durum, bir statü var. O çerçevede burada yaşayan kardeşlerimizin hakları, özgürlükleri, yaşamış oldukları sıkıntılar ve mahrumiyetler, Türkiye’de yaşayan 85 milyonun takibindedir. Biz Türkiye olarak burada yaşayan, başka coğrafyalarda da yaşayan bütün soydaşlarımızın, dindaşlarımızın, aynı kültürü, medeniyeti, tarihi paylaştığımız bütün insanların hakları ve hukuklarıyla ilgili olarak bir hassasiyet içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Şentop, şöyle devam etti:

“Sadece Türkiye’nin hassasiyeti değil, dünyanın gittiği nokta da odur. Uluslararası sözleşmeler, insan hakları sözleşmeleri, medeni ülkelerin vatandaşlarına uyguladıkları, tanımış oldukları statüler, haklar, bunların hepsi yaşadığımız dünyada, bilhassa Avrupa kıtasında önemli bir husus ve durum. Türkiye’de yaşanan durumlarla ilgili olarak hiç alakası olmayan Avrupa ülkeleri, Belçika’dan, İngiltere’den, Hollanda’dan gelen milletvekilleri, parlamenterler ‘Türkiye’de o niye böyle oluyor, bu niye böyle oluyor’ diye soruyor. Niye?

Çünkü insan hakları, demokratik haklar, özgürlükler, hürriyetler artık günümüz dünyasında hangi ülkede yaşıyorsa yaşasın herkesin alakasını çeken, dikkatini çeken, standartlarının yükselmesini talep ettiği bir husustur. Dolayısıyla bizim de hiçbir anlaşma vesaire olmasa bile, tarih boyunca yüzyıllarca beraber yaşamış olduğumuz insanların durumunu takip etmek bizim içinde çok önemli kıymetli.”

Merhum Müftümüz Ahmet Mete’yi bir kez daha dualarla andıklarını ifade eden faziletli Müftümüz Mustafa Trampa, “Bu kabristanda Batı Trakya Müslüman Türk toplumunun değerlerinin muhafazası noktasında gerek eski müftülerimiz Sabri Efendi, Mustafa Hilmi Efendi, Mehmet Hilmi Agalar ve en son Ahmet Mete hocamız burada. Tabii ki onların yanında ve etrafında eski milletvekillerimizin, eski öğretmenlerimizin bu uğurda mücadele vermiş insanların yatıyor olması, bu mekan bizim İskeçe Müslüman Türk Toplumu açısından önem arz etmektedir. Bu vesileyle herkese bugün burada dua etmiş olduk, Rabbim dualarınızı kabul eylesin. Sizleri de aramızda görmek, sizleri selamlamak, sizlerle bugün burada bir ve beraber olmak aynı şekilde bizim için bir onur ve şeref meselesidir.” diye konuştu.

Ardından TBMM Başkanı sn. Şentop, Batı Trakya’daki temaslarına İskeçe Müftülüğüne geçerek devam etti.