İskeçe Müftülüğü Logosu
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI
İskeçe Müftülüğü

İSKEÇE MÜFTÜSÜ MUSTAFA TRAMPA BTTÖB’NİN DÜZENLEDİĞİ ’’ÖĞRETMENLER GÜNÜ’’ ETKİNLİĞİNE KATILDI

24-11-2022

İSKEÇE MÜFTÜSÜ MUSTAFA TRAMPA BTTÖB’NİN DÜZENLEDİĞİ ’’ÖĞRETMENLER GÜNÜ’’ ETKİNLİĞİNE KATILDI

 

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’nin (BTTÖB) geleneksel olarak düzenlediği “24 Kasım Öğretmenler Günü” etkinliği bu yıl Gümülcine’de Egnatia salonunda 24 Kasım Çarşamba günü yapıldı.

‘‘Öğretmenler Günü’’ etkinliğine, İskeçe Müftümüz Mustafa Trampa katıldı. Etkinlik vefat eden öğretmenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Devamında ise geceye katılan öğretmenler tarafından ‘Öğretmen Marşı’ okundu. Etkinliğin devamında BTTÖB Başkanı Aydın Ahmet, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu birer konuşma yaptı.

BTTÖB Başkanı Aydın Ahmet yaptığı konuşmada, “Başta Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliğimizin değerli üye öğretmenleri olmak üzere, dünyadaki tüm vefakar öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kalben kutluyoruz. Bizler Lozan Antlaşması ile bu vatana emanet bırakılırken eğitim alanında özerkliğimiz garanti altına alınmıştı. Lakin Lozan’dan bugüne geçen süreç içinde özellikle cunta yönetiminden sonra azınlığın fikri alınmadan tek taraflı çıkarılan yasalarla azınlık eğitiminin her geçen gün özel ve özerk olma özelliği elinden alınmıştır ve alınmaktadır. Bugün itibarıyla Türkçe ve Yunanca eğitim verecek anaokulu talebimiz dikkate alınmıyor. İlkokullarımızın özel statüsü dikkate alınmadan çocuk azlığı bahane edilerek okullarımız bir bir kapatılıyor” dedi.

Konuşmasında Azınlık eğitiminde yaşanan sorunlara da değinen Başkan Ahmet sözlerine şöyle devam etti:

“Halihazırda görev yapan öğretmenlerimizin Türkçe bilgisinin geliştirilmesi için talep edilen Türkiye destekli seminerlere imkan verilmiyor. Türkiye üniversitelerinden mezun öğretmenlerimiz ilkokullarımızda görev alamıyor. Sayıca yetersiz olmasına rağmen yeni ortaokul ve lise açmamıza müsaade edilmiyor. Okullarımızda eğitim kalitesinin yükselmesi maalesef istenilmiyor ve devlet okulları özendiriliyor. Ülkesine sadık birer Yunan vatandaşı olarak bu haksızlığı hak etmediğimizi düşünüyor ve ülkemiz yöneticilerinin bu yanlıştan dönmelerini umutla bekliyoruz. Tüm bu olumsuzluklar içinde 24 Kasım Öğretmeler Günü’nü kutluyoruz. Bu duygularla, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tekrardan kutlar, saygı ve sevgilerimizi sunarız.”

BTTADK Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler gününü kutladı.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliğini böyle güzel bir gece organize ettikleri için kendilerini tebrik etti. Daha sonra bir anısını paylaşan Başkonsolos Murat Ömeroğlu, “Öğretmenlerin hayatımızda çok büyük bir önemi var. Bir gün değil, her zaman anılması gereken insanlardır. Bugüne kadar bir çok insan gördüm ama ismini hatırladığım tek kişi öğretmenlerimiz. İlkokul öğretmenim hala hem gözümde canlanıyor hem de ismini net bir şekilde hatırlıyorum” dedi.

Son olarak Başkonsolos Sayın Ömeroğlu sözlerini, “Siz öğretmenler, hayatımızda silinmez izler bırakan gerçekten bizlere bir anlamda hayatı öğreten insanlarsınız. Onun için ben hepinizi ellerinden öpüyorum saygılarımı sunuyorum ve bu kutsal görevi yaptığınız için sizlere şükranlarımı iletiyorum” diyerek tamamladı.

Etkinliğe; İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftümüz Mustafa Trampa, Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Muavin Konsolos Barış Çulha, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, Doğu Makedonya ve Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Tarkan Multaza, Kozlukebir Belediyesi Meclis Başkanı Cengiz Şerif, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, İskeçe Türk Birliği Asbaşkanı Sevil Şerifoğlu, BAKEŞ Başkanı Hüseyin Bostancı, PASOK Rodop İl Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi ve Rodop İli Bağımlılığa Karşı Önlem Alma ve Ruh Sağlığı Merkezi ORFEAS Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Mustafaoğlu, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, bir grup öğretmen ve diğer davetliler katıldı.